FİYAB - YÖNETMENLERLE SÖYLEŞİLERİN KONUĞU MURAT DÜZGÜNOĞLU; YAŞADIKLARIM FİLMLERİMİ DE BESLİYOR

Fiyab- Film Yapımcıları Meslek Birliği'nin Ankara'da gelenekselleşen Yönetmenlerle Söyleşiler etkinliğinin bu ayki konuğu son filmi Halef ile Murat Düzgünoğlu oldu... 

Hayatın Tuzu ve Neden Tarkosky Olamıyorum fimlerinden sonra üçüncü filmi  Halef'in oluşum sürecini de anlatan Düzgünoğlu: 

"Halef, Antakya bölgesinde yaşanmış öykülerden. Yeniden dünyaya geldiğini iddia eden Halef filmimizin iki ana karakterinden biri. Bahsettiğim bölge reankarnasyonun çokça konuşulduğu bir coğrafya. Yaşadıklarımız, gözlemlediklerimiz filmlerimizi de besliyor. Biraz bu benim de tanıdığım birisi. Yani değişik yanlarıyla. Ben Hatay’da tanıştım böyle birisiyle. Öldüğünü ve yeniden doğduğunu iddia ediyordu. Mirastan pay almak istiyordu falan filan. Yaşantı olarak farklı birisiydi. Biraz bunlardan beslenerek yazdım.  Bir başkasının yeniden başka bir bedenle dünyaya geldiğini iddia etmesiyle ölüme, ölüm korkusuna, en derin yerde kaldığını ama bütün hayatımızı biçimlendiren ölüme karşı tedirginliğimize bir vurgu yapmak istedim", diyerek, ölüm korkusunun kaçınılmaz olarak hikayenin içerisine kendiliğinden girdiğini de sözlerine ekledi.

Halef'in senaryosunun gel gitlerden oluştuğunu söyleyen yönetmen sözlerine şöyle devam etti; "Karşılıklı bir gidiş geliş vardır gibi geliyor bana. Ben biraz daha kendi dilimi bulmaya çalışıyorum. Bu aslında kendi eğilimlerimi anlama sürecim. Biraz aynaya bakmak gibi, sinema yapmak gibi. Ben ne yapmak istiyorum sorusu, nasıl anlatmak istiyorum soruları geliyor ve sahnenin kendisi bende bu şekilde canlanıyor. Daha önce öyle canlanıyordu. Burada senaryo yazarken sahnenin bütün ritmi de kuruldu. Örneğin filmin başındaki kuyu sahnesinde bütün plan benim kafamda oluştu ve olduğu gibi de geçti zaten filme. Yani ben de canlanışı neyse onu geçirmeye çalıştım. Nasıl gördüysem onu anlatmaya çalıştım."

Başlıca rollerini  Muhammet Uzuner, Baran Şükrü Babacan, Güler Ökten ve Kübra Kip'in paylaştığı Halef filmi ile ilgili seyircilerden gelen soruları da yanıtlayan Düzgünoğlu, "Akıl ölümün karşısında, evrenin genişliği karşısında biraz bizi çaresiz bırakabiliyor. İnsan sanki bu ölecek olmasının hıncını da yaşıyor. Bunu biraz da haksızlık gibi hissediyor. " açıklamasını yaptı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca desteklenen ve Film Yapımcıları Meslek Birliğince organize edilen " Yönetmenlerle Söyleşileri etkinliği Mart ayında da yeni bir film ve usta bir yönetmenle sürecek.