FİYAB KATILIMI İLE AHMET ULUÇAY VE YÜCEL ÇAKMAKLI ANILDI

FİYAB katılımı ile Ahmet Uluçay ve Yücel Çakmaklı anıldı;

"Türk sinemasına irfani ve güzel duygular bahşettiler"
 
Türk sinemasının iki önemli yönetmeni Yücel Çakmaklı ve Ahmet Uluçay kabirleri başında anıldı. Anma toplantılarına Film Yapımcıları Meslek Birliği- Fiyab Yönetim Kurulundan Metin Tunçtürk, Zuhal Üner ve Nazif Tunç katıldı.
Ahmet Uluçay'ın Kütahya Tepecik'deki kabri başındaki anma toplantısında  Fiyab  temsilcisi şöyle konuştu:
"Ahmet Uluçay tam bir Anadolu sinemacısıydı. Filmini memleket duygularıyla, irfani yüceliklerle ördüğünden Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi duygu ve içerik bakımından güçlü bir filmdir. Ahmet Uluçay  filmiyle festivaller, ödül çeteleri tarafından diretilen güdümlü sinemayı red etmiştir. Kendi diline, kendi gönlüne göre özgür ve özgün bir film çekmiştir. Ahmet Uluçay bağımsız kalabilmek için verdiği mücadelesiyle, duruşuyla değerlidir. Özgün ve bağımsız sinemamız abide yönetmenidir. Sinemamızın yeni Ahmet Uluçay'lara ihtiyacı var. Film Yapımcıları Meslek Birliği sinema üretiminin güzel ülkemizin her şehrinde yayılması için projesi olanlara destek olmaya hazırız", şeklinde düşüncelerini ifade ettiler.
İstanbul da Yücel Çakmaklı'nın kabri başındaki anma toplantısına da İstanbul Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz,  Uluslararası Sinema Derneği temsilcileri ve sinema sanatçıları katıldılar.
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda  Fiyab adına söz olan yapımcı Nazif Tunç;  
"Tuna gibi ülkeleri dolaşır, insanlara bereket sunar, Nil gibi o kuraklıklarda etrafını yeşertir, Kızılırmak gibi bütün Anadolu'yu baştan başa dolaşarak her yere bereket, yenilik ve verim götürür.  Yücel Çakmaklı da 50 yıl,  kurak bir şekilde devam etmiş, halkıyla inancıyla kopmuş sinemamıza ulu bir çay gibi bereket, verimlilik ve inanış getirdi. Yücel Çakmaklı'nın sineması iyilik sinemasıdır. Sonsuza kadar milletinin sanat sınırlarını sonsuza taşımak için  kanatlarını arayan sinemacı olarak anılacak." değerlendirmesini yaptı. Çakmaklı'nın Türk sinemasına manevi gerçekçilik filmleriyle halkın hasretini duyduğu irfani ve güzel duygular bahşettiğinin altını çizen Tunç, "Türk insanının gönlünde  bahşedici olarak sonsuza kadar sevgisi sürecek sinemacıdır", ifadelerini kullandı.