FİYAB, EN İYİ YAPIMCI ÖDÜLÜ GÜVERCİN’İN…

Film Yapımcıları Meslek Birliği'nin 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali ulusal bölümünde yarışan filmler arasında verdiği En İyi Yapımcı Ödülü bu yıl Güvercin filmi yapımcılarına verildi.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen FİYAB Yapımcı Ödülü için Metin Tunçtürk, Nazif Tunç ile Sinan Sertel'den oluşan Fiyab jürisi, "Güvercin" filmi ile Mesut Ulutaş'ı "Yılın Yapımcısı" seçti. Yapımcı -Yönetmen Nazif Tunç ödülü verirken yaptığı konuşmada, "Ulusal çok kıymetli... Ulusalın olmadığı bir yerde festival ne olursa olsun, bize lazım değil", diyerek Türk sinemasını var eden, yücelten ulusal yarışmalara  eskisi gibi değer verilmesi gerektiğini söyledi.  Güvercin filminin yapımcılarına En İyi Yapımcı Ödülünün gerekçesi de şöyle okundu.

"Bağımsız sinema yapmanın çetin bir savaşa dönüştüğü böyle zamanlarda,  coşkulu heyecanları, tertemiz emekleriyle gösterdikleri yoğun çaba, film yapabilme unsurlarını bir araya getirme, başarma becerileriyle Fiyab- Film Yapımcıları Meslek Birliği 'En İyi Yapımcı Ödülü'  Güvercin filmine verilmiştir."

6. Boğaziçi Film Festivalinin jürilerinin diğer dallarla ilgili değerlendirme sonucunda Murat Düzgünoğlu'nun yönettiği "Halef", en iyi film seçilerek 100 bin lira değerindeki Altın Yunus Ödülü'ne ulaştı. Halef ayrıca, Murat Düzgünoğlu ve Melik Saraçoğlu'na "En İyi Senaryo", Muhammet Uzuner'e "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü getirdi.

"En İyi Yönetmen Ödülü"nü "Anons" filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun'un kazandığı festivalde, filmdeki çalışmasıyla Krum Rodriguez de "En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü"nü kazandı.

Gecede ayrıca "Borç" filmindeki performansıyla İpek Türktan Kaynak "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü, Naim Kanat da "En İyi Kurgu Ödülü"nü aldı.

- Uluslararası kategoride büyük ödül Filistin'e

Bu yıl "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması"ndaki yapımları İranlı yönetmen Parviz Shahbazi'nin başkanlığında, oyuncu Belçim Bilgin, yapımcı Marc Baschet ve görüntü yönetmeni Iris Ng'den oluşan jüri değerlendirdi.

Jüri, 50 bin lira değerindeki "Altın Yunus Ödülü"nü Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi'nin "Tornavida" filmine verirken, "Bomba: Bir Aşk Hikayesi" filmiyle İranlı Payman Maadi'yi "En İyi Yönetmen" ödülüne layık gördü.

"En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü "Korku Kraliçesi" filmindeki rolüyle Valeria Bertuccelli, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü "Kasım Soğuğu" ile Kushtrim Hoxha'nın aldığı yarışmada, "Jüri Özel Ödülü" de "Memleket" filmiyle İranlı yönetmen Babak Jalali'nin oldu.

- Kısa filmlere destek ödülleri

6. Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal ve uluslararası kısa film yarışmasında ise toplam 70 bin lira değerinde ödüller dağıtıldı.

Ulusal kategoride Gökçe Erdem'in "Titanyum", uluslararası kategoride ise Thanasis Neofotistos'un "Patision Avenue" filminin "En İyi Kısa Kurmaca Film" seçildiği festivalde, ulusalda Nesli Özalp'in yönettiği "Dönüş"e, uluslararasında ise Monika Kotecka ile Karolina Poryzala'nın birlikte yönettiği "Volte"ye "En İyi Kısa Belgesel Film" ödülü verildi. "Volte" ayrıca 25 bin lira değerindeki "Ahmet Uluçay Büyük Ödülü"nün de sahibi oldu. "Kaset" filmiyle Serkan Fakılı da 5 bin lira değerindeki "İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü"nü kazandı.

Bosphorus Film Lab'in "Pitching" kategorisinde verilen "TRT Ortak Yapım Ödülü" Ümit Köreken'in "Bir Umut" adlı projesine giderken, Korhan Günay ile Canan Çelik'in "Değnekten At" adlı projesi ise 50 bin lira değerindeki "Digiflame VFX Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü" ile desteklendi.

"Work in Progress" kategorisinde 25 bin lira değerindeki "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü"nün kazananı "Kapan" filmiyle Seyid Çolak olurken, bu yıl ilk kez verilen "CGV Mars Film Dağıtım Ödülü" ise Mehmet Bahadır Er ile Maryna Er Gorbach'a "Omar ve Biz" adlı projesi için takdim edildi.

- "Bunlar bizi daha güzel işler yapmak üzere motive ediyor"

Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok yoğun bir programlı ve katılımlı bir festival dönemi geçirdiklerini ifade etti.

Ödül töreninde 50 ülkeden 100'den fazla konuğun yer aldığına dikkati çeken Şanlıer, "Gelen bütün konuklarımız festivalle ilgili çok güzel şeyler söyledi. Bunlar bizi mutlu ediyor, daha güzel işler yapmak üzere motive ediyor. İstanbul'da hava da güzeldi ve konuklarımız hem sinemayla dolu bir festival geçirdiler hem de İstanbul'un güzelliklerini yaşadılar." dedi.

Şanlıer, film seçkisinin çok güçlü olduğuna vurgu yaparak, "Emeklerimizin karşılığını almaktan dolayı da çok mutluyuz. Şimdi hemen kolları sıvayıp 7. Boğaziçi Film Festivali'nin çalışmalarına başlayacağız." ifadesini kullandı.

Türkiye ve dünya sinemasından örnekleri İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan 6. Boğaziçi Film Festivali'nde bu yıl, 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 film gösterildi.

Aralarında Sergei Loznitsa, Paulo Branco, Parviz Shahbazi ve Marc Baschet'ın da olduğu bir çok usta sinemacı da festivalin konuğu oldu.